הגנת חיות המחמד מפרעושים

איך תשמרו על חיית המחמד והבית נקיים מפרעושים?

עונות הקיץ והאביב הן העונות שבהן הפרעושים מתרבים בקצב מסחרר, נטפלים אל חיות המחמד ומגיעים גם אל הבית.

אם יש לכם חיית מחמד בבית, אתם בוודאי מכירים את הגירודים של חיות המחמד האופייניים לאביב ולקיץ. האביב ובקיץ הן העונות שבהI אנו יוצאים לטיול עם חיות המחמד ולוקחים אותם אל מקומות הומים וחושפים אותם להידבקות של פרעושים ובנוסף, מחזור החיים של הפרעושים מתקצר מאוד בעונות באביב והקיץ, הוא נמשך כשלושה שבועות בממוצע וזו אחת הסיבות להתרבות המהירה של הפרעושים בעונות אלו והסיכויים הגוברים להדבקה.

 

איך תדעו אם לחיית המחמד שלכם יש פרעושים?

שימו לב האם חיית המחמד מרבה להתגרד, אם כן, העבירו יד בפרווה של החיה וחפשו בליטות, כאשר אתם מרגישים בבליטה חשודה, הזיזו מעט את הפרווה של החיה וחפשו באזור פרעושים.

עשו לכם מנהג קבוע, אחת לשבוע חפשו בפרווה האם יש בה פרעושים. המקום הטוב ביותר לחיפוש אחרי הפרעושים הוא באזור הבטן ששם הפרווה דלילה הרבה יותר.

אם הבחנתם בעקבות של צואה הנראית כמו גרגירי פרג, סימנים של דם מעוכל, כנראה שחיית המחמד שלכם נושאת פרעושים בוגרים על גופה.

 

חיית המחמד נגועה בפרעושים? מה אפשר לעשות?

קיימים מוצרים שונים לטיפול בפרעושים כמו כדורים, קולר או טיפות מיוחדות.

השימוש בכדורים יעיל, אך יש לו חיסרון, הם חודרים אל הדם ולפני שאפשר להשתמש בכדורים חיית המחמד צריכה להיעקץ, ורק אז הפרעושים ייחשפו לחומר הפעיל של הכדורים. עקיצה של חיית המחמד תביא לסבל של החיה ולחשיפה לגורמי מחלה שהועברו אליה בעת העקיצה.

הקולר הוא אמצעי מצוין של הדברת פרעושים בקרב חיות המחמד עוד לפני שהם הספיקו לעקוץ. החומר הפעיל בקולר לא עובר במחזור הדם ומצליח להדביר את הפרעושים עוד לפני שהם הספיקו להתמקם בגופה של החיה ולעקוץ אותה . מחיר הקולר אינו גבוה והוא מחזיק מעמד כשמונה חודשים.

שיטה נוספת של הדברת פרעושים בין בעלי החיים היא באמצעות טיפות. יש שני סוגים של טיפות, טיפות אדוונטג' וטיפות אדוונטיקס. טיפות האדוונטג' מתאימות גם לכלבים וחתולים ואילו טיפות האדוונטיקס מתאימות רק לכלבים. את הטיפות יש לטפטף על גב החיה אחת לחודש.

 

הידעתם, לא תמיד צריך בעל חיים כדי שהפרעושים יגיעו אל הבית!

גם אם יש לכם חיית מחמד בבית או לא, הפרעושים עלולים להגיע אליכם בעיקר בעונות האביב והקיץ. לא חייבת להיות כמות גדולה של פרעושים בבית כדי שהם יטרידו אתכם, גם מספר קטן של פרעושים בבית יכול לגרום לאי נעימות ולהטריד את כל בני המשפחה.

בניגוד לפשפשים הפעילים בעיקר בשעות הלילה, הפרעושים פעילים גם ביום וגם בלילה. הם עוקצים והעקיצות שלהם מתרכזות בעיקר באזור הבטן התחתונה וברגליים.

הפרעושים ניזונים מדם ויש להם סדר עדיפות. העדיפות הראשונה שלהם היא חתולים, אחר כך כלבים ואז ילדים ונשים. אם גיליתם עקיצות המזוהות כעקיצות פרעושים, כנראה שמדובר במושבה גדולה של פרעושים בבית שלכם.

לפני שאתם מזמינים הדברת פרעושים מקצועית כדאי לוודא שבבית אכן מצויים פרעושים. הניחו צלחת עם שמן על הרצפה ובמרכזה הציבו נר. הפרעושים הנמשכים אל החום והאור יילכדו בצלוחית. אם הם שם, אין לכם ברירה אלא להזמין הדברת פרעושים מקצועית.

לפרעושים יש כמה שלבי התפתחות, בשלב הראשון הפרעוש מטיל ביצים, מהביצים בוקע זחל וברגע שהזחל מזהה ייצור חי בסביבתו הוא יוצא מהגולם. הדברה מקצועית של פרעושים תשתמש בסוגי חומרים שונים, כאשר כל חומר מתאים לשלב אחר של התפתחות הפרעוש.