מי הם הפרעושים

הדברת פרעושים – נא להכיר את הפרעוש

הפרעושים הם חיידקים זעירים הניזונים ממציצת דם של יונקים. עקיצת הפרעוש מסוכנת והיא עלולה להעביר מחלות מבעלי החיים אל בני האדם. כדי לבצע הדברת פרעושים בהצלחה, חשוב להכיר את מחזור החיים של הפרעוש ואת אורח חייו.

הדברת פרעושים שבעה דברים שחשוב לדעת על הפרעוש

מחזור החיים של הפרעוש הוא גלגול מלא, החל מהטלת הביצים, התפתחות הזחל והגולם ועד לפרעוש המלא. כדי להדביר את הפרעושים בהצלחה יש לבצע הדברה בכל שלב של התפתחות הפרעוש, אם לא נדביר את הפרעוש בכל אחד מהשלבים, רבים הסיכויים כי הפרעוש יתפתח, יגדל להיות פרעוש בוגר, ימשיך לעקוץ, למצוץ דם ולהטריד.

הפרעושים הבוגרים הם בעלי כושר ניתור מצוין. יש להם גפיים אחוריות ארוכות והם מסוגלים לנתר ולהיצמד לחיית המחמד בכל מצב ולמצוץ ממנה דם. הפרעושים אינם מוגבלים לפונדקאי אחד, הם מסוגלים לנתר ולעבור בקלות מאחד לשני ולהישאר זמן רב באותה סביבה.

התזונה היחידה של הפרעושים היא דם הפונדקאים. כאשר הם לא מוצאים פונדקאי הם מסוגלים לצום אפילו מספר חודשים.

בישראל מצויים כארבעים סוגים של פרעושים, מבין הסוגים הרבים פרעוש החתול, פרעוש הדבר ופרעוש האדם הם הסוגים הנפוצים ביותר. פרעוש החתול נטפל בעיקר לאדם לחיות הבית. בטבע הוא נטפל לחולדות, לחתולי לבר, לתנים לארנבות ועוד. פרעוש הדבר נטפל בעיקר לחולדות ופרעוש האדם נטפל בעיקר ליונקים גדולים, לשועלים, לתנים, לדרבנים ועוד. בעבר פרעוש האדם היה נפוץ בסביבת המגורים של בני האדם, אך בשל הבנייה המודרנית והעלייה בתנאי היגיינה הסביבתיים, הימצאותו בין בני האדם היא נדירה באופן יחסי.

הפרעושים גורמים לנזקם בריאותיים. עקיצות הפרעושים מכאיבות והן עלולות לגרום לזיהומים, לגירויים ולדלקות עור המתבטאות בגרדת קשה ובקרחות. כאשר הפרעוש עובר מפונדקאי לפונדקאי הוא מסוגל להעביר חיידקים ונגיפים בין פונדקאי אחד לשני ולגרום למחלות רבות כמו מחלת הדבר מחלת טיפוס הבהרות ועוד.

הדברת פרעושים מתבצעת בשילוב של מספר פעולות. את הפרעושים הנמצאים על העור או הפרווה של חיית המחמד יש להדביר באמצעות אבקה מיוחדת, יש לשטוף את מקומות המרבץ של בעלי החיים ולרסס באמצעות חומרי הדברה ייחודים את החלל שבו נמצאו הפרעושים כדי להדביר גם את הזחלים ואת הגלמים.