שיטות שונות להדברת פרעושים

הדברת פרעושים – לצאת לקרב ולנצח

הפרעושים מגיעים אל הבית בדרך כלל בשל חיות המחמד החיות בבית, אך גם בבתים שאין בהם חיות מחמד עלולים להימצא פרעושים בשל הקרבה למקום שבו מצויים הפרעושים. התכונה הבולטת של הפרעושים היא יכולת הניתור שלהם, ובשל כך קל להם לעבור מפונדקאי לפונדקאי וממקום למקום. הפרעושים חיים מחזור חיים מלא והם מתרבים בקצב מהיר, ולכן כדי להצליח בהדברת הפרעושים יש להכיר את מחזור החיים שלהם ולהדביר אותם בכל שלב במחזור החיים.

הדברת פרעושים – הדברה המשלבת שיטות שונות

השלב הראשון של הדברת הפרעושים הוא החשיפה שלהם. הפרעושים מסתתרים במזרונים, בריפוד של הספות או הכורסאות, בשטיחים ועוד. כדי להוציא את הפרעושים ממקומות המסתור שלהם, חשוב לשאוב בעוצמה את כל המקומות שבהם לפי הערכת המדביר מסתתרים הפרעושים. את תכולת המכל של השואב יש לרוקן ולהשליך לפח ולשטוף היטב את המכל.

הדברת הפרעושים צריכה להתבצע באמצעות טיפול בבעלי החיים ובסביבה שבה הם נמצאים. יש אמצעים מגוונים שבהם אפשר לטפל בבעלי החיים כמו קולרים, אבקה, הזלפת טיפות על חיית המחמד באזור השכמות או בחלק התחתון של הקולר. כאשר מזליפים על החיה טיפות, חשוב לדאוג לא להזליף טיפות במקומות שאותן יכולה החיה ללקק מחשש להרעלה.

הדברת הסביבה נעשית באמצעות פיזור רעל במקומות הנגועים. חשוב להשתמש ברעל ממשפחת הפריטואידים, רעלים הנחשבים לחומרים פחות מסוכנים ומאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות. כדאי לקחת בחשבון כי הדברת הפרעושים זוהי משימה מורכבת העלולה לכלול מספר ביקורים של המדביר. בהתאם לשיקול דעתו יבחר המדבירים את האזורים שבהם הוא יבצע את ההדברה, לעתים הוא יחליט להדביר את כל הבית ולעתים רק מספר חללים.

לאחר ההדברה יש להרים את כל החפצים מהרצפה ולשטוף היטב את הרצפה עם הרבה מים וחומרי ניקוי חזקים. את סמרטוט הרצפה רצוי להשליך לפח.

כדי למנוע את שובם של הפרעושים יש לבדוק אחת לפרק זמן את חיית המחמד ולוודא כי הפרעושים לא חזרו. אם מבחינים בנקודות שחורות קטנות על העור או על הפרווה של בעל החיים, כדאי להוציא אותם ולהניח על נייר סופג רטוב. אם הם נמסות, כנראה אלו ביצי פרעושים וצריך לטפל שוב בחיית המחמד.